ثبت شرکت در منطقه آزاد

منطقه آزاد

منطقه آزاد به منطقه­ای بندری یا غیربندری گفته می­شود که مشمول برخی از قوانین جاری در کشور نمی­شود و با هدف جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، خلق فرصت­های شغلی و راه­یابی تولیدات داخلی به بازارهای جهانی تشکیل می­شود.

ثبت شرکت در مناطق آزاد از یک سری امتیازات خاص برخوردار است؛ به عنوان مثال در مناطق آزاد خبری از عوارض گمرک، تشریفات ارزی وقتگیر، پروسه کند صادرات و واردات یا تشریفات سخت اداری نیست.

منطقه آزاد با بهره گیری از امتیازهای خاص خود به رشد و توسعه کشور کمک می­کند زیرا این امکانات و تسهیلات، بستری مناسب برای سرمایه گذاری­های اقتصادی و جذب سرمایه گذاران فراهم می­کند.

ثبت شرکت در منطقه آزاد

تاریخچه منطقه آزاد در ایران

دولت ایران در سال ۱۳۶۸ به موجب تبصره ۱۹ قانون پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مجوز تاسیس سه منطقه آزاد در مرزهای کشور را اخذ کرد که وظیفه ساخت این مناطق به اداره گمرک و سازمان بنادر کشتیرانی محول شد.

بدین ترتیب در سال­های ۱۳۶۸، ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ به ترتیب مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار تاسیس و راه اندازی شدند. سپس در سال ۱۳۸۲ منطقه آزاد انزلی و در سال ۱۳۸۳ مناطق آزاد اروند رود و ارس تاسیس شدند.

در حاضر کیش، قشم، چابهار، ارس،ماکو، اروند، انزلی و سلفچگان جز مناطق آزاد ایران هستند.

همانطور که گفته شد؛ مناطق آزاد از مزایای ویژه ای سود می­برند. شرکت­ها و موسساتی که در مناطق آزاد به ثبت برسند نیز مشمول دریافت این مزایا می­شوند.

مزایای ثبت شرکت در منطقه آزاد

۱- تمامی فعالیت­های اقتصادی به مدت ۲۰ سال از پرداخت مالیات معاف هستند.

۲- امکان واردات کالا با استفاده از قانون ارزش افزوده

۳- واردات مواد اولیه و تجهیزات موردنیاز صنایع بدون پرداخت حق گمرک

۴- قرار گرفتن سرمایه گذاران خارجی در سایه حمایت قانون

۵- امکان سرمایه گذاری صد در صد خارجی

۶- امکان همکاری با سرمایه گذاران خارجی

۷- انتقال نامحدود ارز به دیگر مناطق آزاد و کشورهای خارجی

۸- اجازه ورود و خروج خارجی­ها بدون اخذ ویزا

۹- امکان همکاری با نیروهای کاری داخلی و خارجی بدون صرف هزینه­های هنگفت

۱۰- امکان خرید یا اجاره زمین برای ایرانی­ها و امکان اجاره طولانی مدت زمین برای خارجی­ها

۱۱- صادرات کالاهای تولیدی در منطقه به سایر نقاط کشور با تکیه بر قانون ارزش افزوده

۱۲- انعطاف پذیری در انجام امور پولی و بانکی

۱۳- واردات و صادرات کالا بدون سختگیری­های متداول

۱۴- استفاده از خدمات بیمه­های دولتی و خصوصی

۱۵- امکان استفاده از انرژی با نرخ پایین

مناطق آزاد ایران

ثبت شرکت در منطقه آزاد کیش: جزیره زیبای کیش، یکی از مناطق آزاد ایران است. جزیره کیش با مساحتی بالغ بر ۹۰ کیلومتر مربع در کنار سواحل نیلگون خلیج فارس و ۳۰۰ کیلومتری بندرعباس قرار دارد.

جاذبه­ های شگفت انگیز و بینظیر این جزیره مانند سواحل مرجانی و پوشش­های گیاهی، کمک شایانی به رشد صنعت گردشگری کشور کرده ­اند.

ماهیت جذاب جزیره کیش در کنار امتیازات ناشی از مقررات مربوط به مناطق آزاد، منجر به جذب سرمایه گذاران کثیری شده است. علاوه بر مزایای فوق الذکر، ثبت شرکت در جزیره کیش مزیت­های دیگری نیز به همراه دارد از جمله امکان صادرات کالا به آسیای میانه و همسایه­های ایران، ورود سریع و کم هزینه به بازارهای جهانی و بازارهای خاورمیانه از راه بازار دبی، امکان استفاده از سیستم توزیع منسجم و مراکز تجاری متعدد جزیره، مجاورت با مناطق نفت خیز عسلویه، وجود بندرگاه با ظرفیت بالغ بر ۱۰ هزار تن، وجود دانشگاه­ها و مراکز علمی معتبر و امکان توسعه فعالیت­های علمی در سطوح جهانی، امکان فعالیت در بورس بین المللی اوراق بهادار، امکان فعالیت در بورس نفت و محصولات پتروشیمی و اتخاذ تصمیمات مختلف تحت نظارت سازمان منطقه آزاد کیش.

ثبت شرکت در منطقه آزاد قشم: جزیره قشم، مهمترین جزیره خلیج فارس، واقع در تنگه هرمز، موقعیت جغرافیایی فوق العاده ای دارد؛ این جزیره بین خلیج فارس و اقیانوس هند قرار دارد و دارای خط کشتیرانی به کشورهای حوزه خلیج فارس است؛ همچنین خط هوایی نیز از جنوب آن می­گذرد. قشم، نقش دروازه خروجی نفت خلیج فارس را هم ایفا می­کند. خلاصه مزایای جغرافیایی بیشمار قشم در کنار مزایای مربوط به مناطق آزاد باعث شده اند که این جزیره مورد توجه سرمایه گذاران اقتصادی قرار بگیرد. با ثبت شرکت در منطقه آزاد قشم از مقررات ویژه مناطق آزاد بهره مند می­شوید؛ علاوه بر اینها، مزیت­های خاصی که در مورد جزیره کیش ذکر کردیم؛ در مورد جزیره قشم نیز صدق می­کنند.

ثبت شرکت در منطقه آزاد اروند رود: اروند رود یا شط العرب، محل تلاقی رودهای دجله و فرات است که در ۱۱۰ کیلومتری شمال غربی آبادان قرار دارد. منطقه آزاد اروند رود شامل شهرهای خرمشهر، آبادان و مینوشهر است. شرکت­های ثبت شده در این منطقه نیز از مزایای مربوط به قوانین مناطق آزاد برخوردار هستند.

همچنین این شرکت­ها می­توانند از خاک حاصلخیز اطراف رود برای توسعه محصولات کشاورزی استفاده کنند؛ از طریق جاده، دریا، هوا یا راه آهن و با صرف هزینه کم به بازارهای خاورمیانه و بازارهای جهانی راه پیدا کنند و از فرودگاه بین المللی آبادان استفاده کنند. علاوه بر اینها در اروند رود امکان توسعه فعالیت­های نساجی، پوشاک، چرم، کشاورزی، نفت، فلزات اساسی و مواد غذایی فراهم است.

ثبت شرکت در منطقه آزاد ارس: منطقه آزاد ارس واقع در استان آذربایجان شرقی و شامل شهرهای کلیبر، جلفا و خدا آفرین است. شرکت­هایی که در منطقه آزاد ارس ثبت می­شوند می­توانند به راحتی از طریق راه آهن تبریز- جلفا به بازارهای آسیای میانه، قفقاز، روسیه، ترکیه و دریای سیاه راه پیدا کنند؛ از شمال به بازارهای اروپا و از جنوب به بازارهای حوزه خلیح فارس و دریای عمان دسترسی داشته باشند. بنابراین شرکت­های ثبت شده در این منطقه در کنار استفاده از سایر مزایای مربوط به مناطق آزاد می­توانند به راحتی به صادرات و واردات در بازارهای مذکور بپردازند.

ثبت شرکت در منطقه آزاد انزلی: منطقه آزاد انزلی واقع در استان گیلان، بزرگترین بندر ایران در کنار سواحل جنوبی دریای خزر است. مزایای ثبت شرکت در منلطق آزاد شامل حال شرکت­های ثبت شده در این منطقه نیز می­شوند. همچنین این شرکت­ها می­توانند به بازار کشورهای CIS و کشورهای حوزه دریای خزر راه پیدا کنند؛ برای جابه جایی محصولات خود از راه آهن قزوین- رشت- انزلی یا فرودگاه بین المللی رشت بهره ببرند و به ذخایر نفت و گاز دریای خزر دسترسی داشته باشند. لازم به ذکر است که منطقه آزاد انزلی، مرکز تجارت الکترونیک کشور است.

ثبت شرکت در منطقه آزاد ماکو: شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی قرار دارد که از شرق به جمهوری آذربایجان و از غرب به ترکیه راه دارد. شرکت­هایی که در این منطقه ثبت می­شوند در محور مواصلاتی ایران اروپا و کنار مرز بازرگان قرار می­گیرند. این شرکت­ها علاوه بر امتیازات ناشی از این موقعیت جغرافیایی، از سایر مزایای مناطق آزاد نیز بهره مند می­شوند.

ثبت شرکت در منطقه آزاد سلفچگان: شهر سلفچگان با مساحتی بالغ بر دو هزار هکتار در استان قم قرار دارد. منطقه آزاد سلفچگان که به قلب اقتصادی ایران شهرت دارد؛ بر سر راه آزاد راه تهران ساوه اصفهان و آزاد راه تهران اراک واقع است. شرکت­های ثبت شده در این منطقه در پل ارتباطی کشورهای آسیایی و کشورهای آسیایی اروپایی قرار دارند.

ثبت شرکت در منطقه آزاد چابهار: منطقه آزاد چابهار در جنوبی­ترین بخش استان سیستان بلوچستان واقع است که از شرق به پاکستان راه دارد. با ثبت شرکت در چابهار از امتیازات مناطق آزاد و موقعیت جغرافیایی این شهر بهره ببرید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در مناطق آزاد

اخذ مجوز در منطقه آزاد موردنظر

تنظیم اساسنامه شرکت با رعایت قوانین

ارائه اظهارنامه جهت ثبت شرکت

یک نسخه از صورت جلسه مجمع عمومی موسسین شرکت

یک نسخه از صورت جلسه اولین جلسه هیئت مدیره شرکت

فیش واریزی ۳۵ درصد از سرمایه شرکت (برای شرکت­های سهامی خاص)

برای ثبت شرکت در مناطق آزاد باید پس از عقد قرارداد، تعیین نام شرکت، تهیه مدارک موردنیاز و تکمیل فرم­های اداری مربوطه، طبق روال عادی به ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتهای منطقه پرداخت.