پلمپ دفاتر , هزینه پلمپ دفاتر و مدارک لازم جهت اخذ

پلمپ دفاتر , هزینه پلمپ دفاتر و مدارک لازم جهت اخذ
۴٫۵ (۹۰%) ۲ votes

پلمپ دفاتر چیست؟ چرا باید اقدام به دریافت دفاتر پلمپ انجام داد؟ بر طبق ماده ششم از قانون تجارت، اشخاص حقیقی تاجر به جزء کسبه ی خرد و حقوقی ( پس از ثبت شرکت ) می بایست جهت اظهار هزینه و درآمد خود به دفاتر پلمپ نیاز خواهند داشت. درواقع شرکت های تجاری دارای الزامات مشخص شده ای هستند و باید آن ها را رعایت کنند. یکی از مواردی که برای تمامی شرکت های تجاری اعم از سهامی خاص، سهامی عام، شرکت های تضامنی، شرکت های نسبی، شرکت های با مسئولیت محدود، شرکت مختلط سهامی، مختلط غیر سهامی و شرکت تعاونی مصرف و تولید باید تنظیم گردد، تهیه و تنظیم دفاتر تجاری و رسمی شرکت است.

پلمپ دفاتر

انواع دفاتر تجاری: دفاتر تجاری، دفاتری هستند که تمام اشخاص حقیقی و حقوقی باید اطلاعات حساب‌های شرکت را در آن ثبت و نگهداری کنند.

دفاتر تجاری به چهار دسته به ترتیب زیر تقسیم می شوند:

 1. دفتر روزنامه
 2. دفتر کل
 3. دفتر کپی یا دفاتر اندیکاتور
 4. دفتر دارائی

از بین دفاتر ذکر شده دفتر روزنامه و دفتر کل جزو دفاتر اصلی و رسمی شرکت محسوب می شوند و وجود آن‌ها در شرکت جهت پلمپ دفاتر الزامی است سایر دفاتر برای نظم بخشی و طبقه بندی بیشتر در شرکت ها تنظیم می شوند که الزامی برایشان وجود ندارد.

درواقع: دفاتر پلمپ به ” دفتر کل ” و ” دفتر روزنامه ” گفته می شود که ۵۰، ۱۰۰ و یا ۱۵۰ برگ می باشند.

پلمپ دفاتر

همه شرکت ها جهت مشخص نمودن کاررکد سالیانه خود موظف به تکمیل این دفاتر به طور شفاف می باشند

اگر شرکتی کار کردی نداشته باشد به چه صورت است؟ در صورتی که شرکتی کار کردی نداشته است باید دفاتر را به صورت سفید به اداره دارایی تحویل نماید.

عدم ارائه دفاتر پلمپ به اداره دارایی شرکت، منجر به جریمه مالیاتی و علی الراس شدن مالیات آن شرکت خواهد شد.

انواع دفاتر تجاری و تعاریف آن

 • دفتر روزنامه: جزو دفاتری است که باید به صورت روزانه توسط مدیر و صاحبان کسب و کار تنظیم شود. این دفاتر در دو نوع دفتر روزنامه عمومی و دفتر روزنامه اختصاصی تقسیم می شود.
 • دفتر کپیه: دفاتر کپیه جزو دفاتری است که الزامی برای تنظیم آن وجود ندارد و شرکت ها در صورت تمایل می توانند طبق ماده ۱۰ قانون تجارت دفاتر کپیه تنظیم و بایگانی شود. این دفتر توسط تاجر، تمامی مراسلات و صورت حساب های صادر شده در شرکت را طبق تاریخ درج شده در آن ثبت کنند این دفاتر امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و به جای از دفاتر اندیکاتور که به عنوان نامه نما شناخته می شود استفاده می شوند همچنین امروزه به دلیل توسعه و گسترش تکنولوژی و ارتباطات شرکت ها از سیستم تایپ و بایگانی پیشرفته استفاده می کنند.
 • دفتر دارائی: دفتر دارائی نیز جزو دفاتری است که وجود آن الزامی نیست و برای برنامه ریزی درست، می توانند نسبت به تنظیم این دفتر اقدام کنند. این دفاتر بصورت سالانه توسط مدیر تنظیم و امضا می شود و تمام دارائی های شرکت اعم از نقدی، غیر نقدی و قروض شرکت را در آن بصورت تفکیک شده مشخص می کنند و باید آن را تا تاریخ ۱۵ فروردین سال بعد به اداره دارائی ارسال کنند در غیر اینصورت شامل جرائمی خواهند شد، طبق این دفاتر تمامی سود و زیان شرکت در یک سال جاری مشخص می شود.
 • دفتر کل: طبق ماده ۸ قانون تجارت دفتر کل جزو دفاتر اصلی و رسمی شرکت است که تنظیم آن در زمان های تعیین و مقرر شده الزامی است. این دفاتر نیز باید توسط مدیرعامل شرکت تنظیم، تایید و امضا شود. شیوه تکمیل این دفاتر به این صورت است که هر هفته اطلاعات و معاملات ثبت شده در دفتر روزنامه را استخراج کرده و بعد از تفکیک کردن انواع مختلف از یکدیگر آن ها را دسته بندی کرده و در صفحات مخصوصی یادداشت، ثبت و نگهداری کنند

زمان ارائه دفاتر پلمپ

برای ارائه دفاتر پلمپ نیز زمان بندی مشخصی تعیین شده تا اطلاعات موجود در آن روی هم انباشته نشود. طبق قانون تجارت دفاتر روزنامه اگر بصورت هفتگی تکمیل و تایید شود دارای نظم و اعتبار بیشتری است ولی مهلت نهایی که برای تنظیم این دفاتر تعیین شده ۳۰ روزه و یا نهایتا ۴۵ روزه می باشد.

چرا پلمپ دفاتر ؟

همانطر که در بالا گفته شد شرکت های تجاری ملزم هستند تا دفاتر مالی خود را دریافت کنند طبق بررسیِ این دفاتر، فعالیت و یا عدم فعالیت شرکت مشخص شود در صورت که شرکت فعالیتی نداشته باشد باید دفاتر خالی تسلیم شوند تا عدم فعالیت شرکت مشخص و تایید شود.
دفاتر تجاری می بایست مانند اظهارنامه مالیاتی حداکثر تا پایان اسفند ماه به اداره ثبت ارسال و شماره گذاری شوند تا در زمان مشخص امضاء و پلمپ بجز دفاتر کپیه که به ثبت و پلمپ آن نیازی نیست. هدف از تنظیم این دفاتر اجرای منظم و رعایت ضوابط در امور تجاری است و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که به امور تجاری مشغول هستند در مدت تعیین شده باید نسبت به تنظیم و ثبت دفاتر تجاری در مکان مشخصی که وزارت دادگستری تعیین کرده اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پلمپ دفاتر

 1. اظهارنامه درخواست اخذ دفاتر پلمپ در وب سایت سازمان ثبت
 2. آخرین روزنامه رسمی مربوط به تغییرات شرکت در صورت وجود
 3. کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل شرکت

هزینه اخذ پلمپ دفاتر

هزینه اخذ دفاتر پلمپ در موسسه ثبت شرکت کاج تنها ۱۵۰ هزار تومان می باشد که تمامی هزینه ها نیز بر عهده موسسه بوده و هیچ هیزنه دیگری از موکل دریافت نخواهد شد.

جهت استعلام هزینه ثبت شرکت و ثبت انواع شرکت از جمله ثبت شرکت سهامی خاص با موسسه تماس بگیرید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *